Mallorca výlety

Formentor – třešnička na severu ostrova

Formentor je poloostrov nacházející se na Mallorce a vybíhající hluboko do vod Středozemního moře. Patří mezi nejznámější a nejvíce navštěvované skvosty severovýchodního cípu ostrova. Jeho panoramatické ikonické útesy, společně s majákem, který se v těchto místech nachází, jsou asi to první, co spatříte z letadla při příletu na ostrov Mallorca. Délka poloostrova Formentor je asi jen 14 kilometrů a maják je umístěn na jeho nejsevernějším bodě.

Pokud chcete mít během návštěvy poloostrova klid, zavítejte do těchto míst raději v červnu. Pláže nejsou přeplněné a naleznete zde dostatek soukromí. Během sezóny je zde obrovská návštěvnost.

Vstupním místem na poloostrov je nádherné přístavní městečko Port de Pollença odkud se dostanete i na proslulou místní pláž Cala Formentor. Díky své poloze je městečko ideálním místem pro celou řadu vodních sportovních aktivit. Chcete-li zde nějakou dobu setrvat, můžete se ubytovat v některém z menších hotelů nebo apartmánovém areálu, mamutí hotelové komplexy tu však nehledejte.

Pláž Cala Formentor

Pláž je dlouhá asi kilometr a pokrývá ji jemný bělavý písek. Dostatek stínu zajišťují piniové stromy, jichž se podél pláže nachází velké množství. Vstup do průzračných modrých vod je pozvolný, takže je místo vhodnou volbou i pro rodiny s malými dětmi. Na pláži se nachází půjčovna šlapadel a vyzkoušet si můžete také surfování nebo jachting. Občerstvení nabízejí restaurace, z nichž jedna je součástí místního hotelu. Přijedete-li k pláži autem, můžete jej nechat zaparkované na placeném parkovišti u pláže, které nabízí dostatek místa.

Vydejte se na výlet

Jestliže vás omrzí polehávání na pláži, nebo se rozhodnete vyrazit prozkoumat okolí, vydejte se na vyhlídku Mirador del Mal Pas. Za návštěvu také rozhodně stojí tradiční trh, který se koná ve starobylém městečku Alcudia. Pro turisty jsou lákadlem i Dračí jeskyně, ty patří mezi nejkrásnější místa. Norské fjordy připomíná přístav Porto Cristo a prohlédnout si můžete také starobylou mallorskou usedlost Granja de Esporles. Co však rozhodně nesmíte vynechat, je místní maják.

Návštěva majáku

Naleznete jej na mysu Cap Formentor a jeho historie se začala psát roku 1863. Výška majáku je 167 metrů a pokud se vydáte až na jeho vrchol, naskytne se vám okouzlující výhled na celý poloostrov. Jestliže je dobré počasí, můžete dokonce spatřit i nedaleký ostrov Menorca.

Pokud se chcete vyhnout davu turistů a koloně aut čekajících na volné místo na parkovišti, které je dosti malé, vydejte se k majáku brzy ráno nebo do desáté hodiny dopolední.

Toužíte-li po výhledu ještě větším, pak se vydejte na rozhlednu Mirador es Colomer. Když vystoupáte až na vrchol rozhledny, dostanete se 200 metrů nad mořskou hladinu a naskytne se vám úchvatný pohled do celého okolí. Ještě výše položená je pak strážní věž Talaia d’Albercuix.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + 16 =