Mallorca výlety

Mallorca – Dračí jeskyně

Ostrov Mallorca se rozkládá jihovýchodním směrem od španělské pevniny a jedná se o největší z Baleárských ostrovů. Jeho břehy omývají vody Středozemního moře. Svým návštěvníkům nabízí nejen odpočinek a relaxaci na nádherných plážích, ale také celou řadu zajímavých zákoutí a míst, která stojí za návštěvu.

Zavítáte-li na Mallorcu, rozhodně si nenechte ujít prohlídku známých Dračích jeskyní (Cuevas del Drach nebo také Drach Caves), které se rozkládají ve východní části ostrova, v regionu Manacor, poblíž přístavního města Porto Cristo, které také stojí za prohlídku. Jeho větší část zaujímá přístav s nádhernými přístavními hospůdkami a restauracemi. Poblíž něj láká k odpočinku místní pláž.

Základ jeskynního komplexu tvoří 4 velké propojené jeskyně nesoucí názvy Černá, Bílá, Francouzská a Luis Salvador. Celková délka tohoto přírodního útvaru je 2,5 kilometru a největší hloubka je pak 25 metrů.

Své návštěvníky lákají nejen na nádherné útvary připomínající křišťálové lustry nebo krajkové drapérie, ale také na podzemní jezero Martel, u kterého mohou zažít koncert doprovázený světelnými efekty.

Historie jeskyní

První zmínky o jeskyních se objevují již z roku 1338. V dávné minulosti jeskyně jako svou skrýš využívali piráti a korzáři, kteří se pokoušeli ostrov dobýt.

K podrobnému prozkoumání však došlo až koncem 19. století. Právě v té době bylo objeveno i podzemní jezero. To v současné době patří, díky svým rozměrům (délka 200 metrů, šířka 35 metrů, hloubka 20 metrů) mezi největší podzemní vodní plochy. Název Martel dostalo na počest svého objevitele, francouzského speleologa Éduarda Alfreda Martela.

V polovině 20. století byly jednotlivé prostory jeskyně dokonale osvětleny a to v celkové délce 1,3 kilometru. Díky tomu si mohou návštěvníci prohlédnout vnitřní prostory jeskyně a nádherné nasvícené krápníky, kterých je zde velké množství. Na konci na ně čeká nezapomenutelný zážitek v podobě krátkého koncertu vážné hudby. Atmosféru umocňuje osvětlení jezera i samotných hudebníků na lodičkách.

Zážitky z návštěvy jeskyní

Kromě koncertu, který zajišťují hudebníci připlouvající na loďce, je to také možnost svezení se po hladině jezera. Trasa je dlouhá sice jen 150 metrů, ale rozhodně stojí za to ji absolvovat.

Teplota se v jeskyních pohybuje kolem příjemných 21ºC. Oproti vysokým venkovním teplotám, které na Mallorce panují, je to tedy vítaná změna.

Některé části jeskynních prostor vás možná překvapí, neboť jsou větší než sportovní hala.

Pokud si chcete atmosféru jeskyní vychutnat bez davu turistů, naplánujte si jejich návštěvu na ranní nebo večerní dobu. Návštěva a prohlídka celého přírodního komplexu trvá asi hodinu. Terén, který lemují úchvatné krápníky a zajímavá zákoutí, je nenáročný, zvládnou jej tedy i menší děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 + 5 =