Mallorca města

Město Artá – oblíbené historické středisko i relaxační centrum

Historické město Artà leží na severovýchodním cípu Mallorky a je veliké přibližně 140 kilometrů čtverečních. Přesto že nemá hodně obyvatel, má velice mnoho restaurací, krámků a hotelů, a tak je celkový dojem hustě zalidněného města. Dominantou města je pevnost Arta (dříve známá také jako Almudaina) s nepřehlédnutelnými, metr silnými a několik metrů vysokými zdmi, které jistě uchvátí mnohé návštěvníky.

Toto historické centrum je vhodné téměř pro každého. Se svou pestrou historií a nabídkou památek má opravdu hodně co nabídnout dobrodruhům a milovníkům akční dovolené, a mnohé pláže přilákají zase rodiny s dětmi. Se svými sedmi a půl tisíci obyvateli není město veliké ani rozlohou, přesto návštěvníci tvoří až skoro 15% a to především německá populace. Město se spousty obchůdky, hotely a restauracemi může nabídnout i bohatý noční život, a i mladí si tak přijdou na své. Pro zapálené cestovatele se toto místo stane nezapomenutelným.

Nejvýznamnější památky – co navštívit

Artà je bohaté především na svou historii a může tak nabídnou mnoho památek. Mezi nejznámější patří například historický chrám Santuari de Sant Salvador, honosící se nádherným výhledem na celé městečko a muzeum, taktéž zvané Sant Salvador. Pro milovníky pěší túry je zde speciální oblast zvaná Via Verde Arcá  – Manacor nebo přírodní rezervace Cap Ferrutx s nádhernou krajinoua další oblíbený park Península de Llevant Natural Park. Pro historiky jsou zde například pozůstatky starobylé vesnice Ses Paisses, které jistě také stojí za navštívení a okouzlí nejednoho cestovatele.

Ostatní zajímavosti

Mimo jiné je Artà  také vlastníkem mnoha pláží. Přestože jsou většinou kamenité, dají se zde najít i mnohé písčité. Voda je obvykle čistá a průzračná. Mezi nejznámější patří například Cala Torta, na které je možné vyzkoušet si i outdoorové aktivity. Další velmi oblíbená pláž se nazývá Cala Gat, ale tam se musíme smířit s velkou návštěvností. Krásná je i kamenitá pláž Cola Moltó, kde si můžeme pro změnu vyzkoušet například snorkeling. Městečko má i mnohé kláštery, mezi nejznámější patří i například Ermita de Betlem. Oficiální jazyk je španělština a katalánština.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 2 =