Mallorca města

Město Alcúdia – určitě nevynechte

Kde se nachází

Alcúdia je malé, malebné městečko na severovýchodě ostrova Mallorca. Menší rozloha města ovšem neubírá nic z jeho příjemné atmosféry zvýrazněné okolní krásnou krajinou, nedalekým přístavem, a hlavně starobylým centrem města. Město posazené na výběžku je omýváno Pollencským a Alcúdijským zálivem. V jeho blízkosti se nachází staré římské město Pollentia, zničené kolem roku 450 n.l.

Z historie

A právě u Alcúdijského zálivu začíná novodobá historie kraje, a to v okamžiku, kdy u zdejšího pobřeží přistáli v roce 903 n.l. Arabové s prvotním úmyslem znovu obnovit opuštěné římské město. Po zhodnocení situace se však rozhodli postavit město nové, strategicky umístěné blíže u vody, ale na pahorku, aby se dalo dobře chránit. Pahorek se v arabštině řekne al-kudia. Tak tedy vznikl název města, které bylo určitý čas hlavním městem ostrova.

Město bylo potřeba chránit před piráty, a tak během staletí byly kolem stavěny a obnovovány městské hradby, které stojí dodnes. Mají dvě velké brány vytesané ze žlutého pískovce, které slouží jako vstupy do města.

Cesta

Do Alcúdie se dá dostat poměrně snadno z hlavního města Palma de Mallorca. Cesta po dálnici nezabere víc než hodinu.

Charakter města

Město s 16 tisíci obyvateli se rozhodlo svůj turistický ruch přizpůsobit požadavkům pro tzv. rodinnou dovolenou. Nenajdete zde tedy příliš lákadel pro potřeby mladých lidí očekávajících pobyt ve stylu „jednoho nikdy nekončícího mejdanu“.

Díky hradbám je stará městská zástavba hodně hustá a plná úzkých uliček, které přímo vybízí k procházkám.

K opravdovým chloubám patří široká písčitá pláž s jemným bílým pískem Platja ďAlcúdia, která patří k nejdelším plážím na ostrově a stejně jako vedlejší pláž na jihu Playa de Muro, je vhodná pro mladé rodiny s malými dětmi, protože se mořské dno svažuje velmi pozvolna a poskytuje tak prostor pro bezpečný pobyt dětí ve vodě. Děti určitě ocení i zábavní vodní park, motokáry nebo originální golf. Romantici určitě navštíví skryté zátoky a impozantní útesy táhnoucí se do dálky až do vzdálenosti 14 km.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eleven + seven =